Статичні вправи
„Лопатка” – широкий язик висунути, розслабити, покласти на нижню губу. Утримувати в спокійному положенні, слідкувати, щоб язик не рухався. Утримувати під рахунок до 10.
„Гірка”- кінчик язика вперти в нижні передні зуби. Бічні краї язика притиснути до верхніх корінних зубів. Утримувати під рахунок до 10.
„Трубочка” – відкрити рот, висунути широкий язик. Підняти бічні краї язика, Зробити трубочку, дмухнути в неї. Виконати вправу 8-10 разів.
„Паркан” – зуби зімкнені. Розтягнути губи в усмішці, показуючи зуби. Утримувати 10 – 15 сек.
„Усмішка” – зуби зімкнені. Розтягувати губи в усмішці, не показуючи зубів. Утримувати 10-15 сек.
„Хобот” – рот закритий, губи зімкнені. Витягнути губи в перед, утримувати в цьому положенні 10 – 15 сек.
„Сопілка” – зуби зімкнені. Витягнути губи вперед, утворивши посередині отвір. Утримувати 10-15 сек.
„Чашка” – рот широко відкрити. Широкий язик підняти вверх. Слідкувати, щоб бічні краї язика не опускались і не звужувались. Утримувати під рахунок до 10.
„Грибок” – відкрити рот. Присмоктати язик до піднебіння. Не відриваючи язик від піднебіння сильно відтягувати вниз нижню щелепу.
„Голочка” – відкрити рот. Язик висунути далеко вперед, напружити, зробити його вузьким. Утримувати під рахунок до 10.
Динамічні вправи
„Млинці” – трохи відкрити рот, спокійно покласти язик на нижню губу і, поплескуючи по ньому губами, вимовляти склади пе-пе-пе... Виконувати протягом 10-15 секунд.
„Схованка 1” – заховати широким язиком всю верхню губу. Утримувати під рахунок до 10.
„Схованка 2” – заховати широким язиком верхні зуби. Утримувати під рахунок до 10.
„Годинник” – вузьким язиком тягнутися поперемінно то до правого вуха, то до лівого в повільному темпі 10 р.
„Коник” – присмоктати язик до піднебцння, клацнути ним. Клацати повільно, сильно в повільному темпі 10 р.
„Смачне варення” – Висунути широкий язик, облизати верхню губу з верху вниз і сховати язик в рот. 10р.
„Маляр” – широким язиком проводити по піднебінню назад – вперед (від верхніх зубів до середини піднебіння і назад) 10 р.
„Щітка” – рот відкритий, губи розтягнені в усмішці, видно зуби. Кінчиком язика чистимо верхні та нижні зуби зсередини, роблячи рухи язиком то в один бік то в другий 10-15 секунд.
„Віник” – рот відкритий, губи розтягнені в усмішці, видно зуби. Кінчиком язика „замітаємо” за нижніми зубами, роблячи рухи язиком знизу вгору 10-15 секунд.
„Гармошка” - усміхнутися, трохи відкрити рот і присмоктати широкий язик до піднебіння. Далі не відпускаючи язика, закривати і відкривати рот 10-15 секунд.
„Гойдалка” – трохи відкрити рот, покласти широкий язик за нижні зуби (зсередини) й утримувати його в такому положенні протягом 5 секунд. Потім підняти широкий язик за верхні зуби (зсередини) утримувати його в такому положенні протягом 5 секунд. По черзі змінювати положення язика 6-10 разів.
„Барабан” – відкрити рот, поставити широкий язик за верхні зуби, багато разів чітко вимовити звук Д-Д-Д..., постукуючи кінчиком язика по верхніх альвеолах.
„Змія” – широко відкрити рот, висовувати вузький язик і потім ховати його назад 10-15 секунд.
„Кішка” – запропонувати дитині уявити, що вона перетворилась на кошеня й хоче попити молока з тарілочки. Висунути широкий язик „чашечкою” і, завертаючи його бічні краї вгору, „набрати” молоко в рот. Виконувати 10-15 разів.
„Цукерка” – у закритому роті напружений язик натискає то на одну щоку, то на другу. Виконувати 10-15 разів.