Стилі виховання

Виховання – це співпраця, взаємодія, взаємовплив, взаємозбагачення дітей і дорослих. При цьому кожна сім'я володіє великими або меншими виховними можливостями, тобто різним виховним потенціалом. Від цього потенціалу і залежать результати виховання.

Сучасна психолого-педагогічна наука виділяє три стилі виховання: авторитарний, ліберальний та демократичний.

При авторитарному стилі батьки вимагають від дитини беззаперечного підпорядкування їх волі і авторитету, вимогливі до чіткості виконання наказів. Вони контролюють всі сфери життя дитини, обмежуючи його самостійність і приймаючи за нього всі рішення. При цьому домінуючими виховними методами є вимога, наказ, примус, супроводжувані жорстким контролем, суворими заборонами і фізичними покараннями. Такі батьки ставляться до своєї дитини емоційно холодно, приділяють їй мало часу і дуже рідко його хвалять.

Цей стиль виховання породжує у одних дітей: ворожість, агресивність і дратівливість, у інших - підозрілість, невпевненість у собі, нерішучість, пасивність і нерішучість. Діти в таких сім'ях зазвичай замикаються в собі, їх спілкування з батьками порушується, відбувається відчуження від батьків, виникає почуття своєї незначності і небажання в сім'ї. Діти з таких сімей рідко ставляться до людей з довірою, відчувають труднощі в спілкуванні і часто самі жорстокі.

При ліберальному стилі виховання дитина надана самій собі. Вона практично не знає заборон і обмежень з боку батьків, оскільки вони приділяють їй мало часу, не втручаються в її справи, не цікавляться її проблемами, надають їй багато самостійності. Такі батьки відрізняються низькою вимогливістю і слабким контролем. Вони не вміють або не бажають займатися вихованням дітей, їх турбота носить формальний характер. В сім'ї спостерігається відсутність емоційних зв'язків, відчуженість, байдужість до справ і почуттів іншого.

Діти в таких сім'ях виростають егоїстичними, конфліктними, агресивними, неслухняними, слабкодухими, не впевненими в собі, імпульсивними, відчувають себе покинутими і непотрібними. Вони не здатні встановлювати міцні емоційні зв'язки, враховувати інтереси інших людей, не готові до обмежень і відповідальності, погано соціалізуються у суспільстві.

Прихильники демократичного стилю виховання заохочують відповідальність і самостійність своїх дітей, враховують їхні інтереси і бажання, довіряють своїй дитині. Провідним типом взаємин є співробітництво, батьки спілкуються з дітьми на рівних і бачать своє завдання в координації їх дій і в наданні допомоги. Вони не наказують, а просять про виконання доручень, не обмежуючи прав дитини. Контроль, заснований на розумній турботі, сприяє тому, що діти прислухаються до пояснень і прохань батьків. Завдяки цьому, в родині складаються теплі і дружні відносини.

Цей стиль виховання сприяє розвитку у дітей доброзичливості, самостійності, активності, ініціативності, рішучості та відповідальності. Порівняно з іншими дітьми, вони більш врівноважені, відкриті, товариські, ласкаві, впевнені в собі, креативні, здатні до співчуття і співпереживання. У цих дітей розвивається висока самооцінка, а в школі вони вчаться набагато краще, ніж діти, виховані батьками, які дотримуються інших стилів виховання.

Велике значення має узгодженість батьківських поглядів на виховання. У повних сім'ях батьки іноді дотримуються різних стилів виховання. Наприклад, батько може бути досить авторитарним, а мати - турботлива і вседозволяюча. Або одна бабуся говорить одне, інша – інше, а батьки дотримуються третьої тактики виховання, вимагаючи від дитини взаємовиключних форм поведінки. Дитина в цьому випадку не розуміє, що насправді правильно, а що ні, вона ні в чому не може бути впевнена, а значить, не відчуває себе в безпеці. Через таке суперечливе виховання, дитина живе у стані психологічного стресу, у неї можуть виникнути неврози або різні порушення в поведінці. Тому необхідно виробити єдиний стиль виховання і дотримуватися однієї тактики поведінки, щоб дитина не бачила протиріч у позиціях батьків. Важливо, щоб між батьками були гармонійні стосунки. Тоді прийти до згоди з питань виховання буде набагато легше.

 

Пам'ятка для батьків: «10 заповідей ефективного виховання»

  1. Приділяйте дитині якомога більше часу. Завжди знаходьте час, щоб поговорити з нею про її проблеми та успіхи.
  2. Підтримуйте її у всіх починаннях.
  3. Не пред'являйте дитині завищених вимог.
  4. Рідше карайте дитину і частіше хваліть і заохочуйте.
  5. Будьте для неї прикладом для наслідування.
  6. Навчіться спокійно реагувати на її витівки або погану поведінку.
  7. Будьте послідовні у вихованні. Встановіть межі дозволеного і дотримуйтеся їх. Діти почувають себе набагато впевненіше, коли знають, що їм можна, а що не можна.
  8. Не підкуповуйте, а винагороджуйте! Винагороджуйте хорошу поведінку нематеріальним заохоченням, наприклад, читанням їй улюбленої казки.
  9. Будьте для дитини радником, але не диктуйте, що їй робити. Поважайте її право на власну думку.
  10. Підтримуйте з дитиною теплі і довірчі відносини.

 

Чуняк В.А.,
практичний психолог

 

 

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ

 

СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ

 

 

Вхід